Henkilöstö ja yhteystiedot

Opettajakunta lukuvuosittain

Esiopetukseen haetaan täyttämällä hakulomake ja palauttamalla se lähimpään kouluyksikköön. Esiopetukseen otetaan kullakin paikkakunnalla enintään 20 oppilasta. Oppilasvalinnassa hyödynnetään varhaiskasvatuksen ja esiopetuksen asiantuntijoiden arviota Itä-Suomen esiopetusryhmän sopivuudesta lapsen esiopetuspaikaksi. Tasatilanteessa esiopetuksen oppilasvalinnassa etusijalla ovat ne lapset, joiden sisaruksia opiskelee Itä-Suomen koulussa.

Imatran yksikkö

Sulkukuja 4, 55100 Imatra
sähköpostit etunimi.sukunimi@itasuomenkoulu.fi

Yksikön rehtori va.

Antti Mattila

040 756 2058

Yksikön apulaisrehtori

Anu Siuvatti

040 849 3886

Opinto-ohjaaja

Anu Siuvatti

040 849 3886

Esiopetus ja ap/ip-toiminta

050 588 1471

Opettajat

050 588 1471

Chevtsov Olga

venäjä, uskonto

Gamaleeva Katja

erityisopettaja

Hankkila Johannes

luokanopettaja, venäjä

Hikipää Noora

englanti, ruotsi

Juvonen Riika

äidinkieli, historia

Markkanen Niina

luokanopettaja, biologia, maantieto, terveystieto

Marttila Ida-Lotta

koulunkäynninohjaaja

Mattila Antti

matematiikka, fysiikka, kemia

Nostolahti Päivi

luokanopettaja

Nykänen Elisa

englanti, ruotsi

Poljanskaja Irina

venäjä vieraana kielenä, venäjä äidinkielenä, uskonto

Raijas Marjo

luokanopettaja, elämänkatsomustieto, venäjä

Repo Olga

esiopetusryhmän opettaja, venäjä

Siuvatti Anu

opinto-ohjaaja, venäjä

Terva Paula

luokanopettaja, käsityö

Tiainen Irina

luokanopettaja, venäjä

Tuulio Petra

koulunkäynninohjaaja

Oppilashuollon palvelut

sähköpostit etunimi.sukunimi@eksote.fi / Wilma

Terveydenhoitaja

Kaisu Heino

Koulukuraattori

Heidi Pietinen

040 778 0602

Koulupsykologi

Joensuun yksikkö

Kaislakatu 3, 80130 Joensuu
sähköpostit etunimi.sukunimi@itasuomenkoulu.fi

Yksikön rehtori

Mari Kilpeläinen

040 564 0919

Yksikön apulaisrehtori

Perttu Kivivuori

050 588 1596

Opinto-ohjaaja

Perttu Kivivuori

050 588 1596

Esiopetus ja ap/ip-toiminta

050 588 1458

Opettajat

050 588 1457

Aho Mira

venäjä, clil-opetus

Eskola Eeva

erityisopetus, suomi toisena kielenä

Honkanen Seija

esiopetus, clil-opetus, suomi toisena kielenä

Jalovenko Timo

luokanopettaja, clil-opetus, historia

Jeskanen Jehki

luokanopettaja, liikunta

Karttunen Päivi

suomi äidinkielenä, suomi toisena kielenä

Kivivuori Perttu

opinto-ohjaus, musiikki

Kovanen Kukka-Maria

koulunkäynninohjaaja

Kurkela Raija

luokanopettaja, englanti, liikunta

Laukkanen Johanna

englanti, ruotsi

Loginova Svetlana

koulunkäynninohjaaja

Mustonen Marina

koulunkäynninohjaaja

Olkkonen Juha

matematiikka, fysiikka, kemia

Piipponen Mervi

esiopetusryhmän opettaja

Punkari Saku

biologia, maantieto

Saastamoinen Elena

venäjä vieraana kielenä, clil-opetus

Stepanova Natalia

venäjä vieraana kielenä, venäjä äidinkielenä

Tanninen Miia

luokanopettaja, venäjä vieraana kielenä

Oppilashuollon palvelut

sähköpostit etunimi.sukunimi@siunsote.fi / Wilma

Terveydenhoitaja

Niina Riikonen

013 330 5860

Koulukuraattori

Elisa Pieviläinen

013 330 5985

Lappeenrannan yksikkö

Opintie 1, 53600 Lappeenranta
sähköpostit etunimi.sukunimi@itasuomenkoulu.fi

Yksikön rehtori

Jani Naskali

040 759 2753

Yksikön apulaisrehtori

Seppälä Tiina

050 588 1465

Opinto-ohjaaja peruskoulu

Satu Komi

050 357 6861

Opinto-ohjaaja lukio

Suvi Moilanen

040 844 6024

Erityisopettaja

Heidi Kiljunen

050 3712676

Esiopetus ja ap/ip-toiminta

050 588 1464

Opettajat

050 588 1463

Eremina Natalia

koulunkäynninohjaaja

Forsblom Maria-Helena

historia, yhteiskuntaoppi, uskonto, 7. lk luokanvalvoja

Himmanen Jaana

luokanopettaja, musiikki

Horelli Anni

luokanopettaja, musiikki

Kiljunen Heidi

erityisopettaja

Komi Satu

opinto-ohjaus

Luoma Maria

englanti, 8. lk luokanvalvoja

Miloserdova Olga

venäjä äidinkielenä, clil-opetus

Moilanen Suvi

opinto-ohjaus

Naskali Jani

rehtori, elämänkatsomustieto, käsityö

Nieminen Sampo

koulunkäynninohjaaja

Niiranen Tuomo

suomi toisena kielenä, suomi äidinkielenä

Nikolaychuk Alina

koulunkäynninohjaaja

Poutiainen Matti

matematiikka, fysiikka, kemia, 6. lk luokanvalvoja

Puurtinen Sami

luokanopettaja, käsityö, liikunta

Ranta Natalia

venäjä äidinkielenä, venäjä vieraana kielenä

Rasa Eeva

luokanopettaja, käsityö

Rugojev Maksim

koulunkäynninohjaaja

Seppälä Tiina

luokanopettaja, biologia, maantieto, terveystieto

Siimes Olga

suomi toisena kielenä, venäjä vieraana kielenä

Susi Maria

venäjä, clil-opetus

Tiikasalo Jenna

esiopetus, käsityö, liikunta

Tyyskä Terhi

ruotsi, kotitalous, terveystieto, venäjä vieraana kielenä, 9. lk luokanvalvoja

Yanchukovich Mari

venäjä vieraana kielenä

Oppilashuollon palvelut

sähköpostit etunimi.sukunimi@eksote.fi / Wilma

Terveydenhoitaja

Carita Ylämäki

040 127 4104

Koulukuraattori

Howe-Fonselius Jasmine

0400 763 021

Oppilashuollon palvelut

sähköpostit etunimi.sukunimi@eksote.fi / Wilma

Terveydenhoitaja

Päivi Kauppinen

040 730 0766

Koulukuraattori

Anita Valjakka

040 846 9886

Oppilashuollon palvelut

sähköpostit etunimi.sukunimi@siunsote.fi / Wilma

Terveydenhoitaja

Anni Onttonen

013 330 5860

Koulukuraattori

Elisa Pieviläinen

013 330 5985

Koulupsykologi

Jaana Kervinen

Oppilashuollon palvelut

sähköpostit etunimi.sukunimi@eksote.fi / Wilma

Terveydenhoitaja

Carita Ylämäki

040 127 4104

Koulukuraattori

Sirke Sientola

0400 935 983

Koulukuraattori

Jasmine Howe-Fonselius

0400 763 021

Itä-Suomen koulun toimisto

Johtava rehtori

Katri Anttila

040 594 5336

Toimistosihteeri

Tiina Haiko

050 588 1460

Koulusihteeri

Tiina Tarhonen

050 588 1460

Itä-Suomen suomalais-venäläisen koulun säätiön hallitus

Hallituksen puheenjohtaja, Imatra

Antero Lattu

Hallituksen 1. varapuheenjohtaja, Lappeenranta

Esko Hämäläinen

Hallituksen 2. varapuheenjohtaja, Joensuu

Oxana Rassokha

Hallituksen jäsen, Imatra

Irma Hujanen

hallituksen jäsen, Lappeenranta

Johanna Söderlund

hallituksen jäsen, Joensuu

Olli Haapiainen

hallituksen jäsen, LUT

Elena Oikkonen

hallituksen jäsen, UEF

Jyrki Huusko

Esittelijä, johtava rehtori

Katri Anttila

040 594 5336