Henkilöstö ja yhteystiedot

Opettajakunta lukuvuosittain

Esiopetukseen haetaan täyttämällä hakulomake ja palauttamalla se lähimpään kouluyksikköön. Esiopetukseen otetaan kullakin paikkakunnalla enintään 20 oppilasta. Oppilasvalinnassa hyödynnetään varhaiskasvatuksen ja esiopetuksen asiantuntijoiden arviota Itä-Suomen esiopetusryhmän sopivuudesta lapsen esiopetuspaikaksi. Tasatilanteessa esiopetuksen oppilasvalinnassa etusijalla ovat ne lapset, joiden sisaruksia opiskelee Itä-Suomen koulussa.

Imatran yksikkö

Kanavakatu 4, 55100 Imatra
sähköpostit etunimi.sukunimi@itasuomenkoulu.fi

Yksikön rehtori

Petteri Mertala

040 756 2058

Yksikön apulaisrehtori

Antti Mattila

050 588 0211

Opinto-ohjaaja

Anu Siuvatti

040 849 3886

Opettajat

050 588 1471

Fedotova Irina

suomi toisena kielenä, venäjä

Hikipää Noora

englanti, ruotsi

Innanen Ida-Lotta

ohjaaja

Kaukovalta Suvi

luokanopettaja, musiikki, käsityö

Kauppinen Pihla

luokanopettaja, biologia, maantieto, terveystieto

Lampi Jenna

erityisopettaja, venäjä vieraana kielenä

Mattila Antti

matematiikka, fysiikka, kemia

Mertala Petteri

rehtori, yrittäjyyskasvatus, yhteiskuntaoppi

Myllärinen Titta

luokanopettaja, käsityö

Nostolahti Päivi

luokanopettaja

Nykänen Elisa

englanti, ruotsi

Poljanskaja Irina

venäjä vieraana kielenä

Raijas Marjo

luokanopettaja, venäjä

Repo Olga

esiopetusryhmän opettaja, venäjä

Rutanen Sirkka

äidinkieli, historia

Siuvatti Anu

opinto-ohjaaja, venäjä

Tiainen Irina

luokanopettaja, venäjä

Tuulio Petra

ohjaaja

Oppilashuollon palvelut

sähköpostit etunimi.sukunimi@eksote.fi / Wilma

Terveydenhoitaja

Päivi Kauppinen

Koulukuraattori

Heidi Pietinen

040 778 0602

Koulupsykologi

Sakari Suvanto

Joensuun yksikkö

Kaislakatu 3, 80130 Joensuu
sähköpostit etunimi.sukunimi@itasuomenkoulu.fi

Yksikön rehtori

Mari Kilpeläinen

040 564 0919

Yksikön apulaisrehtori

Jehki Jeskanen

050 588 1596

Opinto-ohjaaja

Pekka Kanninen

040 844 9960

Opettajat

050 588 1457

Aho Mira

venäjä, Clil-opetus

Jeskanen Jehki

luokanopettaja, liikunta

Kanninen Pekka

opinto-ohjaus, historia

Karttunen Päivi

suomi äidinkielenä, suomi toisena kielenä

Kilpeläinen Mari

luokanopettaja

Kinnunen Reetta

esiopetusryhmän opettaja

Kivivuori Perttu

luokanopettaja, musiikki

Kovanen Kukka-Maria

ohjaaja

Kurkela Raija

luokanopettaja, englanti, liikunta

Laukkanen Johanna

englanti, ruotsi

Loginova Svetlana

ohjaaja

Mustonen Marina

ohjaaja

Olkkonen Juha

matematiikka, fysiikka, kemia

Piipponen Mervi

luokanopettaja

Punkari Saku

biologia, maantieto

Saastamoinen Elena

venäjä vieraana kielenä, clil-opetus

Stepanova Natalia

venäjä vieraana kielenä, venäjä äidinkielenä

Surakka Jutta

erityisopettaja

Tanninen Miia

luokanopettaja, venäjä

Oppilashuollon palvelut

sähköpostit etunimi.sukunimi@siunsote.fi / Wilma

Terveydenhoitaja

Katja Rantanen

013 330 58604

Koulukuraattori

Marjaana Saarelainen

050 380 2623

Lappeenrannan yksikkö

Opintie 1, 53600 Lappeenranta
sähköpostit etunimi.sukunimi@itasuomenkoulu.fi

Yksikön rehtori

Jani Naskali

040 759 2753

Yksikön apulaisrehtori

Tatiana Panschin

050 588 1465

Opinto-ohjaaja

Satu Komi

040 844 6024

Opettajat

050 588 1463

Anttila Katri

venäjä vieraana kielenä

Eremina Natalia

ohjaaja

Himmanen Jaana

esiopetusryhmän opettaja, musiikki

Horelli Anni

luokanopettaja, musiikki

Komi Satu

opinto-ohjaus

Kosunen Laura

luokanopettaja, matematiikka

Kuronen Marika

ohjaaja

Luoma Maria

englanti

Miloserdova Olga

venäjä äidinkielenä, clil-opetus

Naskali Jani

elämänkatsomustieto, käsityö

Nieminen Päivi

erityisopettaja, englanti

Nikolaychuk Alina

venäjä vieraana kielenä

Panschin Tatiana

suomi toisena kielenä, venäjä vieraana kielenä

Peltonen Natalia

ohjaaja

Puurtinen Laura

suomi toisena kielenä, suomi äidinkielenä

Puurtinen Sami

luokanopettaja, käsityö, liikunta

Ranta Natalia

venäjä äidinkielenä, venäjä vieraana kielenä

Rasa Eeva

luokanopettaja, käsityö

Seppälä Tiina

luokanopettaja, biologia, maantieto, terveystieto

Turpeinen Minna

luokanopettaja, clil-opetus, ruotsi

Tyyskä Terhi

ruotsi, venäjä vieraana kielenä

Utunen Tuuli

historia, ev.lut. uskonto

Yanchukovich Mari

venäjä vieraana kielenä

Oppilashuollon palvelut

sähköpostit etunimi.sukunimi@eksote.fi / Wilma

Terveydenhoitaja

Carita Ylämäki

040 127 4104

Koulukuraattori

Sirke Sientola

0400 935 983

Koulupsykologi

Toni Hartikainen

040 127 4186

Koululääkäri

Tiina Nappa

Oppilashuollon palvelut

sähköpostit etunimi.sukunimi@eksote.fi / Wilma

Terveydenhoitaja

Päivi Kauppinen

Koulukuraattori

Heidi Pietinen

040 778 0602

Koulupsykologi

Sakari Suvanto

Oppilashuollon palvelut

sähköpostit etunimi.sukunimi@siunsote.fi / Wilma

Terveydenhoitaja

Katja Rantanen

013 330 58604

Koulukuraattori

Marjaana Saarelainen

050 380 2623

Oppilashuollon palvelut

sähköpostit etunimi.sukunimi@eksote.fi / Wilma

Terveydenhoitaja

Carita Ylämäki

040 127 4104

Koulukuraattori

Sirke Sientola

0400 935 983

Koulupsykologi

Toni Hartikainen

040 127 4186

Koululääkäri

Tiina Nappa

Itä-Suomen koulun toimisto

Johtava rehtori

Katri Anttila

040 594 5336

Talous- ja toimistopäällikkö

Mari Pajunen

(työlomalla)

Toimistosihteeri

Tiina Haiko

050 588 1460

Koulusihteeri

Kati Suikkanen

050 588 1460

Itä-Suomen suomalais-venäläisen koulun säätiön hallitus

Hallituksen puheenjohtaja, Imatra

Heikki Luukkanen

Hallituksen 1. varapuheenjohtaja, Joensuu

Oksana Rassokha

Hallituksen 2. varapuheenjohtaja, Lappeenranta

Tiina Aalto-Huhtinen

Hallituksen jäsen, Imatra

Airi Aalto

hallituksen jäsen, Lappeenranta

Tero Forsman

hallituksen jäsen, LUT

Elena Ruskovaara

hallituksen jäsen, Joensuu

Heino Räty

Esittelijä johtava rehtori

Katri Anttila

040 5945 336

Sihteeri vararehtori

Mari Kilpeläinen

040 5640919